Responsive Joomla Templates by BlueHost Coupon

Pracownik Instytutu Geofizyki PAN w Warszawie, gościł w naszej Szkole…

     
W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach , odwiedził nas w Szkole pracownik polskiej stacji badawczej na Spitzbergenie, absolwent naszej Szkoły, obecnie pracownik Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, pan Tomasz Wawrzyniak. Zainteresowanym uczniom Tomek ukazał realia pracy w trudnych warunkach atmosferycznych, uświadamiając nam, jak bardzo stacja jest oddalona od cywilizacji, od najbliższego miasta. Przedstawił zakres obowiązków oraz możliwości i warunki życia naukowca pracującego w Hornsund. Swoje słowa opierał na starannie przygotowanej prezentacji multimedialnej, w której zamieścił materiały wideo oraz autorskie zdjęcia, które czyniły ją bardzo interesującą i znakomicie uzupełniały wykład. W prezentacji zawarte były terminy oraz objaśnienia stanowiące elementarną wiedzę, niezbędną do zrozumienia różnych aspektów jego pracy, m.in. opisy niecodziennych zjawisk atmosferycznych, niemożliwych do zaobserwowania przez nas. W końcowej części spotkania wszyscy mieliśmy możliwość zadawania pytań, na które odpowiadał Tomek oraz jego współpracownik, aktualnie przebywający w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitzbergenie, z którym prowadziliśmy wideo rozmowę. Wszyscy uczniowie z zaciekawieniem słuchali Tomka, wzbogacając się o dodatkową wiedzę z zakresu glacjologii, geomorfologii, hydrologii, meteorologii i klimatologii. Tomek przybliżył nam projekt EDUSCIENCE i pokazał możliwości korzystania z jego zasobów. Jest to największy projekt innowacyjny realizowany w obszarze nauk matematyczno-przyrodniczych. Czekamy na kolejne spotkanie z Tomkiem i jego naukowymi doświadczeniami. Zdjęcia pana Tomasza z  Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitzbergenie można zobaczyć w galerii.

tekst: Krystian Pietrzyk i Kacper Kaczmarek, klasa II d
fot. Wiesława Polanin